راه اندازی  openfire و spark در الکستیکس 

راه اندازی  openfire و spark در الکستیکس 

راه اندازی  openfire و spark در الکستیکس

 

اگر می خواهید که در سیستم عامل لینوکس از سرور چت استفاده کنید می توانید از سرویس Openfire بهره ببرید این سرویس بر روی اکستیکس به صورت پیش فرض نصب می باشد و شما برای استفاده از این سرویس باید آن را فعال کنید.

همچنین برای اینکه قادر باشد تا اطلاعات کاربران را ذخیره کنید به پایگاه داد mysql  نیاز خواهید داشت که این سرویس نیز به صورت پیش فرض بر روی الکستیکس نصب می باشد. باید توجه داشته باشید که سرویس openfire  نیز خود دارای یک پایگاه داده محلی می باشد اما توصیه ما به شما این است که از این پایگاه داده استفاده نکنید.سرویس openfire  این قابلیت را دارد که به تمامی پایگاه داده ها متصل شود.

ما در این مقاله از پایگاه داده mysql  استفاده کردیم.توجه کنید که که شما برای اینکه بتوانید سرویس چت را بر روی لینوکس راه اندازی کنید به نرم افزار Spark  احتیاج خواهید داشت.این نرم افزار به عنوان نرم افزار کلاینت چت در لینوکس مورد استفاده قرار می گیرد.

حال به سراغ پیکربندی Elastix می رویم تا سرویس چت را راه اندازی کنیم:

برای اینکه الکستیکس را پیکربندی کنید باید وارد mysql   شده و به ساختن یک

پایگاه داده بپردازید. برای این کار شما باید دستور زیر را نوشته و اجرا کنید:

mysql –u root –p

بعد از وارد کردن و اجرای این دستور از شما رمز عبور root که به  mysql  در هنگام نصب الستیکس  اختصاص داده اید را می پرسد که باید رمز ربوطه را وارد کنید.

در مرحله بعد بعد از اینکه به mysql   وارد شدید باید یک پایگاه داده بسازید.

برای اینکه بتوانید به ساخت یک پایگاه داده در openfire  بپردازید باید دستور زیر را وارد کنید:

 

CREATE DATABASE openfire;

ما نام پایگاه داده را openfire در نظر گرفتیم.

 

در این مرحله باید از mysql  خارج شوید و سرویس openfire  را فعال کنید برای خارج شدن از mysql شما باید Ctrl+C  را با هم فشار دهید .

برای فعال کردن  openfire ادستور زیر را اجرا کنید:

service openfire start

 

حال به داشبورد الکستیکس رفته و همانطور که مشاهده می کنید سرویس Instant Messaging  فعال شده است.

 

حال به پیکربندی openfire خواهیم پرداخت:

حال شما باید برای اینکه سرور چت را راه اندازی کنید به سرور الکستیکس متصل شوید برای اینکار شما باید آدرس IP سرور را روی پورت ۹۰۹۰ وارد کنید.در این آموزش  IP سرور ۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۷ ی باشد بنابراین ۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۷:۹۰۹۰ ادرس مربوط به اتصال به سرور خواهد بود.این ادرس را در ادرس بار مرورگر خود وارد کنید.

حال در پنجره باز شده زبان مورد نظر خود را انتخاب کرده و بر روی continue کلیک کنید.

 

در مرحله بعد در قسمت Domain  باید ادرس سرور الکستیکس را وارد کنید سپس بر روی Continue  کلیک کنید.

در این مرحله وارد صفحه Database Settings خواهید شد در این صفحه برای اینکه بخواهید از پایگاه داده mysql استفاده کنید باید گزینه Standard Database Connection  را انتخاب کنید . اما در صورتی که بخواهید از پایگاه داده محلی خود Openfire  استفاده کنید باید Embedded Database را انتخاب کنید.

در این مرحله به صفحه Standard Connections خواهید رفت در این صفحه شما باید پایگاه داده مورد نظر خود را که openfire  از آن استفاده می کند ، انتخاب کنبد از انجایی که ما در این آموزش از mysql استفاده کردیم بنابراین Mysql  را انتخاب می کنیم.

 

حال باید به اطلاعات صفحه را کامل کنید شما باید به جای [host-name] مقدار localhost را قرار داده و به جای [database-name] نام پایگاه داده ای را که در صفحه پیکربندی mysql ساختید وارد کنید که در اینجا ما نام  openfire را قرار دادیم. حال با وارد کردن username و password پایگاه داده mysql اطلاعات کامل می شود در آخر بر روی continue کلیک کنید.

 

 

حال وارد صفحه  Profile Settings خواهید شد، شما برای راحتی کار می توانید Default را انتخاب کنید، گزینه دوم  LDAP می باشد که در صورتی که بخواهید Openfire را با سرور Active Directory یا OpenLDAP همگام کنید می توانید از این گزینه استفاده کنید توصیه می کنیم که در محیطهای Enterprise از این قابلیت استفاده کنید.

 

مرحله بعد را میتوانید Skip بزنید. ولی در اینجا رمز عبور پیشفرض admin برای ورود به سرور چت را عوض میکنیم و ایمیل معتبر به سرویس میدهیم. اگر skip بزنید، نام کاربری و رمز عبور پیشفرض برابر با admin هستند.

 

 

در صفحه به پیکربندی شما کامل شده بر روی  Login to the admin Console کلیک کنید.

 

 

با کلیک بر روی Login to the admin Console همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید وارد صفحه زیر خواهید شد.

 

 

یوزر و پسورد را زده و وارد شوید.

حال در صفحه باز شده به تب Users/Groups بروید و بر روی Create New User کلیک کرده و به ساختن دو کاربر بپردازید.

 

 

ما در اینجا دو کاربر masoud و alireza را ساختیم. اکانت admin نیز به صورت پیشفرض وجود خواهد داشت.

 

حال باید به نصب نرم افزار spark  بپردازید بعد از نصب این نرم افزار آن را در سیستم عامل خود اجرا کنید.

 

حال بر روی گزینه Advanced  کلیک کرده و به تب General  رفته و مانند شکا گزینه های Accept all certificates و Disable certificate hostname verification را انتخاب کنید.

 

بعد از انتخاب گزینه های مورد نظر بر روی گزینه OK  کلیک کنید و یوزر و پسورد کاربرانی را که در مراحل قبل ساخته اید را وارد کرده و در بخش مربوط به domain  ادرس آی پی سرور ۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۷ را وارد کنید. در آخر بر روی گزینه Login کلیک کنید.

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید وارد صفحه زیر خواهید شد. حال برای اینکه یک کاربر را برای چت انتخاب کنید بایئ در پایین صفحه بر روی Search for other people on the server کلیک کرده و کاربر مد نظر خود را پیدا کرده و در آخر بر روی  Enter  کلیک کنید.

 

 

ما در اینجا نام  Masoud را وارد کرده و Enter را میزنیم، همانطور که در شکل مشاهده می کنید یک صفحه برای شما باز خواهد شد در قسمت پایین  در بخش search results با کلیک کردن بر روی نتیجهآن شخص را برای چت کردن انتخاب کنید:

 

 

با باز شدن صفحه زیر شما اماده ی چت کردن با کاربر Masoud  خواهید بود.

 

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار - بعد از اتمام دوره ماکروسافت و سیسکو و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه شروع به فعالیت کردم
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.