راه اندازی OSPF در روتر میکروتیک

راه اندازی OSPF در روتر میکروتیک

راه اندازی OSPF در روتر میکروتیک

روتینگ پروتکل های داینامیک راه حلی بسیار کاربردی در شبکه های بزرگ است. با استفاده از این قابلیت امکان خطا در نوشتن Route اشتباه به صفر خواهد رسید .میکروتیک می تواند این قابلیت را با هزینه کم به شبکه شما اضافه کند .

 

  استفاده از استاتیک روت در شبکه های بزرگ و پیچیده بسیار دشوار است. برای این منظور در شبکه های بزرگ از روتینگ پروتکل های داینامک استفاده می شود .

روتینگ پروتکل های داینامیک به صورت خودکار جدول روت روتر را پر می کند و packet  ها را از بهترین مسیر به سمت مقصد هدایت خواهد کرد. هر چند استفاده از روتینگ پروتکل های داینامیک در شبکه های بزرگ مرسوم می باشد و بیشتر مدیران این شبکه ها ترجیحا از روتر های cisco استفاده می کنند ولی  روتر های میکروتیک هم توانایی  هایی در روتینگ دارند . البته برای ترافیک های بالای شبکه باید در انتخاب مدل مناسب روتر بسیار دقت کرد. روتر میکروتیک  برای ترافیک های بالا چندان مناسب نخواهد بود.

روتر های میکروتیک از تمام روتینگ پروتکل های داینامیک استاندارد پشتیبانی کرده و البته هیچ پروتکل اختصاصی برای میکروتیک تعریف نشده ، پروتکل های روتینگ پشتیبانی شده توسط میکروتیک به شرح زیر است:

IBGP , EBGP , OSPF,RIP V1,RIP V2 ,MME

در حال حاضر روتینگ پروتکل Rip از قدیمی ترین پروتکل ها محسوب شده است این پروتکل از نوع پروتکل  distance vector است و از hop count به عنوان متریک استفاده می کند مشکل بزرگ پروتکل Rip محدود بودن آن به ۱۵ روتر است . از این رو در این مقاله فقط مختصری درباره روتینگ پروتکل OSPF توضیح می دهیم .

OSPf یک پروتکل مسیریابی link state است. مزیت پروتکل OSPf  پشتیبانی توسط همه روتر ها از همه برند ها می باشد.

برای راه اندازی ساده OSPF روی میکروتیک ابتدا در winbox از منوی سمت چپ گزینه Routing سپس OSPF را انتخاب کنید .

به تب network رفته و در این قسمت روی علامت add کلیک کرده و آدرس شبکه هایی که باید مسیریابی شوند را وارد کنید .

تا اینجا پروتکل OSPF روی روتر راه اندازی و در حال اجرا می باشد.

در تب instant شبکه های که به صورت مستقیم به روتر متصل هستند را خواهید دید .

در قسمت Nieghbers هم میتونیم روترهایی که در حال اجرای ospf هستند را رویت کنید .

به یاد داشته باشید که مقدار distance در روت های OSPF 110 است .

 

دانشجوی دکتری شبکه و رایانش - پس از اتمام دوره CCNA&CCNP&CCIE و دوره های CUCM و Elastix و MCSE و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.