سرقت 100 میلیون دلاری هکرها از پروژه های DeFi  در سال 2020 پشتیبانی VOIP

سرقت 100 میلیون دلاری هکرها از پروژه های DeFi  در سال 2020 پشتیبانی VOIP

سرقت 100 میلیون دلاری هکرها از پروژه های DeFi  در سال 2020 پشتیبانی VOIP

هکرها در سال 2020 توانستند 100 میلیون دلار از پروژه‌های مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) سرقت کنند و نیمی از هک های انجام شده در نیمه دوم سال اتفاق افتاده است.

براساس گزارش های ارائه داده شده در شش ماهه اول امسال ۴۵ درصد تمام سرقت‌ها مربوط به هک‌های دیفای بوده‌اند که متشکل از مبلغی برابر ۵۱.۵ میلیون می باشند. در نیمه دوم سال جاری میلادی این میزان به ۵۰ درصد معادل ۴۷.۴ میلیون دلار رسیده است. دیفای  به مجموعه‌ای از برنامه‌ها گفته می‌شود که امور مالی را بدون نیاز به واسطه مانند بانک انجام می‌دهد.

در گزارشی که اخیرا منتشر شده است اعلام شده : بخش بزرگی از سرقت نیمه دوم امسال مربوط به هک بزرگ صرافی «Kucoin» در ماه اکتبر می باشد که هکرها موفق به سرقت ۲۸۱ میلیون دلار از آن شدند. بدون در نظر گرفتن این حمله در این بازه زمانی DeFi توانسته بیش از ۵۰ درصد سرقت‌ها و هک‌ها را به خود اختصاص دهد.

در حالت کلی ۲۱ درصد کل حجم هک‌ها و سرقت‌ها به پروتکل دیفای و هک‌های صرافی اختصاص داد شده است. اما باید بدانید که حجم هک DeFi در سال ۲۰۱۹ خیلی ناچیز بوده است و در گزارش اخیر بیان شد:

«ارزش مالی دیفای رشد چشمگیری در سال جاری میلادی داشته، بنابراین خطرات احتمالی جدیدی برای پولشویی ایجاد می‌کند چرا که هک پروتکل‌های دیفای اکثر سرقت‌های ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۰ را تشکیل می‌دهند و مبادلات مالی غیرمتمرکز هدف هکرها قرار گرفته‌اند. این افزایش ارزش باعث جذب هکرها شده که نتیجه آن، بیشترین تعداد هک در یکسال تا به امروز می‌شود.»

براساس  گزارش‌ها، ارزش کل سرمایه موجود در دیفای به ۱۳.۴۲ میلیارد دلار می‌رسد که نسبت به شروع سال جاری میلادی، رشدی ۷۰۰ درصدی داشته است. «Uniswap» در این زمینه حکمرانی می‌کند و پس از آن‌ شرکت‌هایی مانند «Maker» و «Wbtc» قرار گرفته‌اند.

همچنین توجه ویژه ای از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و سایر رگولاتورها در کشورها مختلف مانند اتحادیه اروپا به پروژه‌های DeFi می شود.

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار - بعد از اتمام دوره ماکروسافت و سیسکو و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه شروع به فعالیت کردم
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.