چگونگی راه اندازی PPPOE Server در میکروتیک

چگونگی راه اندازی PPPOE Server در میکروتیک

چگونگی راه اندازی PPPOE Server در میکروتیک
برای انجام تنظیمات PPPOE Server، PPP را در سمت چپ کنسول مدیریتی میکروتیک انتخاب کرده و وارد تب PPPOE Servers شوید.

برروی مشخصه + کلیک کرده و مشاهده می کنید که پنجره New PPPOE Service نمایش داده می شود. تنظیمات مربوط به PPPOE Server را مشخص کنید.

مراحل تنظیمات PPPOE Server:

  1. در قسمت Service Name، یک نام دلخواه وارد کنید.
  2. در قسمت Interface، یکی از اینترفیس های فعال را که می خواهید کانکشن PPPOE کلاینتها با استفاده از آدرس IP آن برقرار شود انتخاب می کنید.
  3. در قسمت Default Profile لازم است یک پروفایل برای کلاینتهای PPPOE مشخص کنید که بعد از برقراری کانکشن PPPOE، تنطیمات وارد شده در این پروفایل، برروی کلاینت ها اعمال شود. همانطور که مشاهده می کنید به صورت پیش فرض یک پروفایل Default موجود است. برای تعریف پروفایل، وارد تب Profiles شوید.

نحوه تنظیم Profile برروی میکروتیک

در پنجره PPP، تب Profiles را انتخاب کنید. دو پروفایل پیش فرض به نام Default و Default Encryption موجود است. می توانید مشخصات این پروفایل ها را ویرایش کرده یا یک پروفایل جدید تعریف کنید. در اینجا با کلیک برروی مشخصه + یک پروفایل جدید تعریف کنید.

یک پروفایل طبق مراحل زیر ایجاد کنید:

 

  1. در قسمت Name، یک نام برای این پروفایل وارد کنید.
  2. در قسمت Local Address، آدرس IP اینترفیسی که در مرحله قبل مشخص کرده بودید، وارد کنید.
  3. در قسمت Remote Address، آدرسی را مشخص کنید که بعد از برقراری کانکشن PPPOE به کلاینت ها اختصاص داده شود. برای اختصاص IP به بیش از یک کلاینت، به یک Pool نیاز دارید که IP کلاینت ها از طریق این Pool به آنها تخصیص داده می شود.

تا این مرحله تنظیمات انجام شده را تأیید کنید و بعد از تعریف Pool مجددا برروی این پروفایل، Pool تعریف شده را در قسمت Remote Address انتخاب کنید.

 

 

برای تعریف Pool، از مسیر IP، گزینه Pool را انتخاب کنید.

یک نام برای این Pool مشخص کنید و در قسمت Address، رنج آدرسهایی که می خواهید که به کلاینت های PPPOE نسبت داده شود وارد کنید. رنج آدرس 172.16.20.1 تا 172.16.20.254 را وارد کنید.

 

این Pool را به پروفایل نسبت دهید.

برروی تنطیمات PPPOE Server نیز در قسمت Default Profile این پروفایل را انتخاب کنید.

 

کلاینت ها برای برقراری کانکشن PPPOE، به نام کاربری و رمز عبور نیاز خواهند داشت. برای تعریف نام کاربری و رمز عبور، در پنجره PPP وارد تب Secrets شوید.

با کلیک برروی مشخصه +، یک نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید و Profile این کاربر را نیز همان پروفایلی که برای کلاینت های PPPOE تعریف کرده بودید مشخص کنید.

 

چگونگی تنظیم کانکشن PPPOE برروی کلاینت ها

برروی سیستم کلاینت از مسیر Control Panel\All Control Panel Items\Network and Sharing Center، گزینه Set up a new connection or network را انتخاب کنید. در پنجره نمایش داده شده، گزینه Connect to the Internet را انتخاب کنید.

سپس گزینه( Broadband (PPPOE را انتخاب کنید.

نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید.

 

همانطور که در شکل مشاهده می کنید کانکشن PPPOE برقرار شده و در حالت Connected قرار دارد.

 

 

دانشجوی دکتری شبکه و رایانش - پس از اتمام دوره CCNA&CCNP&CCIE و دوره های CUCM و Elastix و MCSE و اخذ مدارک بین المللی در این حوزه مشغول به کار شدم
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.